Trend nájemního bydlení posiluje i v Česku

29. 09. 2021

Čím dál tím více Čechů zvažuje, že budou bydlet v nájmu. Podle aktuálního průzkumu mají celé tři čtvrtiny z nich obavu, že na svůj vlastní byt nebo dům nikdy nedosáhnou. Svou roli hraje pandemie covidu-19 i zvyšující se inflace. „V tuzemsku tak posiluje trend nájemního bydlení, který je především v ekonomicky vyspělých zemích zcela běžný,“ podotýká Tomáš Hubáček - výkonný ředitel společnosti  Creditas Real Estate.


Z průzkumu, který realizovala společnost Generali Investments CEE ve spolupráci s agenturou Ipsos vyplývá, že zatímco v roce 2020 se 62 % lidí obávalo, že kvůli koronavirové krizi na vlastní bydlení nedosáhnou, nyní už je to 77 %. Vzrostl ale počet lidí, kteří už o vlastním bydlení ani neuvažují a chtějí zůstávat v nájmu. Meziročně počet takových stoupl z 8 % na 10 %. „Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku bydlí v nájmu téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Stejný počet dává přednost nájemnímu bydlení i ve Francii, Velké Británii, Dánsku, Irsku nebo Švédsku,“ popisuje situaci Tomáš Hubáček. 

Ceny bydlení podle odborníků rostou už několik let a koronavirová krize to nezměnila. Pandemie znamenala pro spoustu lidí naopak zásah do příjmů či úspor. Vzdali se tak myšlenky na koupi vlastní nemovitosti, na to reaguje i trh. Proto roste počet projektů, které nejsou určené na prodej, ale čistě slouží k nájemnímu bydlení. 

„Nájemní bydlení často láká i mladé lidi, kteří si nejsou jistí, zda je jejich první nebo druhé zaměstnání tím pravým. Tento způsob bydlení jim poskytuje značnou nezávislost na místě bydliště a velkou flexibilitu pro případ, že by se rozhodli pro práci v jiném městě nebo kraji,“ uvádí Tomáš Hubáček. 

Další zprávy ze skupiny

Rozhovor s Václavem Skoblíkem ze skupiny UCED o budoucnosti energetiky

Rozhovor s Václavem Skoblíkem ze skupiny UCED o budoucnosti energetiky

Energetiku čekají velké změny. Plánovaný útlum fosilních paliv znamená, že mezi lety 2030 a 2050 bude třeba najít alternativu k uhlí a zemnímu plynu.

Banka CREDITAS překročila hranici 120 tisíc klientů

Banka CREDITAS překročila hranici 120 tisíc klientů

Začátkem září 2021 překonal počet klientů Banky CREDITAS hranici 120 tisíc. Je tak šestkrát vyšší než v lednu 2017, kdy se CREDITAS stala bankou.

Pečovatelka z Alzheimercentra vybojovala bronz v soutěži Anděl mezi zdravotníky 2021

Pečovatelka z Alzheimercentra vybojovala bronz v soutěži Anděl mezi zdravotníky 2021