Eva Collardová: Naše nabídka produktů dává lidem smysl

7. 5. 2024

Pokud chcete mít atraktivní spořicí a investiční produkty podporované moderním bankovnictvím, pak je Banka CREDITAS dobrá volba. V duchu našeho hesla „Chtějte víc od svých úspor“ se snažíme klientům nabízet co nejvyšší zhodnocení," říká v rozhovoru ředitelka Banky CREDITAS, Eva Collardová.

Počet klientů vám vzrostl od roku 2017 více než desetinásobně. Jak jste toho dosáhli?
Nárůst počtu klientů nás velice těší a je důkazem toho, že jsou s Bankou CREDITAS spokojení. Klienti cítí, že jsou u nás na prvním místě a oceňují naši atraktivní nabídku produktů a služeb. Retailoví klienti si rychle oblíbili spořicí účty a termínované vklady, které patří svými parametry mezi nejlepší na trhu a výhodně jim zhodnocují úspory. Také každodenní bankovnictví pro retail i podnikatele je nastaveno velmi proklientsky – drtivá většina služeb je u nás bez poplatku, včetně výběrů z bankomatů kdekoli na světě. Máme moderní digitální bankovnictví, s nímž lze ovládat z jednoho místa účty u dalších dvaceti českých a slovenských bank, a kde najdete i přehlednou strukturu rodinných rozpočtů… Kdybych to zjednodušila: naše nabídka produktů dává lidem smysl v poměru výkonu a ceny.

Lidé se při volbě banky rozhodují podle určitých kritérií – zhodnocení peněz, bezpečnost, snadný přístup atd. Na co by podle vás měli klást důraz, a naopak čeho se vyvarovat?
Většina parametrů je v retailovém bankovnictví dost snadno srovnatelná, zejména poplatky a sazby. Pak je dobré se podívat, zda banka umí to, co potřebuji. Třeba eurový účet s eurovou kartou. A potom, nakolik mi vyhovuje komunikace s bankou a digitální bankovnictví. Je přehledné? Dá se snadno propojit s účetnictvím? Na co by si měl každý dávat pozor, jsou skryté poplatky a podmínky. To my v CREDITAS neděláme, hrajeme férově.

V souvislosti s předcházející otázkou bychom se chtěli zeptat na následující: Jaké argumenty byste použila pro to, aby se rozhodli pro Banku CREDITAS?
Pokud chcete mít atraktivní spořicí a investiční produkty podporované moderním bankovnictvím, pak je Banka CREDITAS dobrá volba. V duchu našeho hesla „Chtějte víc od svých úspor“ se snažíme klientům nabízet co nejvyšší zhodnocení. Pokud chcete moderní digitální bankovnictví, s nímž snadno vyřídíte, co potřebujete a které umí i hodně věcí navíc a k tomu za něj nemusíte zbytečně platit, přijďte k nám. Pro podnikatele a firmy bych dodala, že jsme pružní a rychlí v úvěrové oblasti a dokážeme najít řešení na míru i tam, kde by se třeba velkým bankovním domům klient nevešel do „škatulek“. Samozřejmě vše v souladu s regulací.

Dva tisíce korun – právě tudy vede dělicí linie v české společnosti. Přesně polovina lidí spoří měsíčně více, polovina méně. Alarmující je, že každý šestý Čech nebo Moravan dokáže dát stranou měsíčně nejvýše pětistovku, je uvedeno v tiskové zprávě banky z listopadu 2023. O čem to svědčí?
O tom, že se na českou společnost nelze dívat pohledem průměrných čísel. I v tom nejzákladnějším rozdělení na dvě poloviny je vidět, že se životní úroveň různých skupin dost výrazně liší. Zejména je dobré to mít na paměti, když se uvažuje o různých změnách v důchodovém zabezpečení, kde se bude časem klást stále větší důraz na vlastní úspory.

I s malými úsporami je třeba nakládat smysluplně. Co byste poradila těm, kteří mají peníze obrazně řečeno doma pod matrací?
Takoví lidé si nechávají zbytečně požírat peníze inflací a jejich úspory ztrácejí na hodnotě. Když se podíváte na uplynulý rok, na bezrizikových produktech, které spadají pod fond pojištění vkladů, což jsou třeba spořicí účty, by vám 100 tisíc korun vydělalo zhruba 6 tisíc ročně. Investiční nástroje ještě víc. Peníze v matraci nevydělají nic, ba naopak ztrácejí. A pokud se vrátíme ještě k těm 6 tisícům, ty na tu matraci v podstatě vydělají.

Řada lidí dnes pobírá mzdu v eurech. Logicky se nabízí dotaz, jak s nimi naložit? Mít eurový účet a na něm je nechat ležet, vyměnit je za koruny a ty zhodnocovat – každá rada je v tomto případě drahá. Jakou strategii doporučujete jejich majitelům?
Ano, eurový účet je na místě. V první řadě by se měl ale člověk podívat, jaké dává jeho banka směnné kurzy, protože pokud mám výplatu v eurech, ale výdaje v korunách, stejně se konverzi nevyhnu. Pokud chce někdo spořit v eurech, může využít třeba eurového spořicího účtu nebo termínovaného vkladu. Myslím, že i tam nabízíme zajímavé zhodnocení.

Když šetříme, tak obvykle buď na stáří, svým dětem nebo vnukům. Tomu odpovídají spořicí účty, který je ten nejlepší. V čem se liší a podle čeho se mám rozhodovat?
Základ je podívat se na úrokovou sazbu, která je někdy pásmová nebo pro celý objem. Dalším faktorem je připisování úroků – tam je standard měsíčně – na konci měsíce. Dobré je ověřit si, zda banka sazbu podmiňuje něčím – třeba počtem transakcí na běžném účtu za měsíc nebo nějakým minimálním přítokem nebo třeba tím, že z účtu v daném měsíci naopak peníze neodtečou. Dost častá je i podmínka kombinace několika produktů se spořením – třeba investic nebo právě běžného účtu. Tyhle podmínky my u spořicích účtů nemáme. Jsme pro klienty maximálně transparentní.

Často se setkáváme s otázkou pojištění vkladů. Kterých produktů se týká nebo ne?
Pojištění vkladů se týká běžných účtů, spořicích účtů a termínovaných vkladů, a to do celkového objemu ekvivalentu 100 tisíc eur, tedy cca 2,5 milionu korun. Týká se i některých speciálních produktů, jako je třeba jistotní účet – ten se používá třeba při prodeji nemovitosti. Fond pojištění vkladů naopak nepokrývá investiční produkty, dluhopisy, podřízené vklady a podobně, ty jsou rizikovější, ale klient na nich zase může víc vydělat.

Konečně, kyberzločinci „jdou s dobou“ a jejich praktiky, jak vybílit účet důvěřivým lidem, jsou stále sofistikovanější. Co v tomto dělá banka a jak se mají chovat vaši klienti, pokud chtějí mít klidný spánek?
Klientům pomáháme a radíme, aby používali digitální nástroje bezpečným způsobem. Máme samozřejmě řadu sofistikovaných interních nástrojů, jak se případným útokům bránit.

Jak se podle vás bude vyvíjet bankovní trh v roce 2024?
Přichází období nižších sazeb, což je dobrá zpráva pro lidi, kteří si chtějí půjčovat, méně pro lidi, kteří spoří. Ti budou nejspíš stále častěji hledat investiční alternativy třeba v podobě fondů. Velmi zajímavé bude dění okolo dlouhodobého investičního produktu, což jsou státem daňově podporované produkty pro spoření na stáří a který v rámci skupiny CREDITAS také hodláme nabídnout, a to v rámci naší investiční aplikace Max Invest.

Pokud jde o Banku CREDITAS, čím chcete stávající, ale i potenciální klienty překvapit?
Banka by neměla klienty překvapit, ale stavět důvěru a nabídnout stabilitu a skvělé služby, v tom se snažíme být nejlepší. Proto chceme i nadále vylepšovat naše služby v digitálním prostředí. Chceme také lidem rozšířit možnosti a usnadnit investování, proto jsme spustili hned několik novinek. Nově nabízíme investice online, klienti můžou online nakoupit a spravovat dluhopisy i podílové fondy. V rámci naší nové aplikace Max Invest jim pak nabízíme ETF fondy. I nadále chceme být mezi top bankami na trhu pro zhodnocování úspor, to je naše dlouhodobá strategie.


Rozhovor byl publikován v časopisu CzechIndustry na portálu Casopisczehindustry.cz.