Jinonický dvůr společnosti CREDITAS Real Estate otevírá brány novým obyvatelům

6. 7. 2023

Společnost CREDITAS Real Estate po třech letech náročné rekonstrukce na jaře zkolaudovala luxusní objekt Jinonického dvora. Nyní se do bývalého zámku stěhují první obyvatelé. Více v aktuálním článku magazínu Forbes.

Dříve tady bylo panství Schwarzenbergů, poté státní statek a v nedávné minulosti fungovala část Jinonického zámku jako kanceláře a část byla prázdná a postupně chátrala. Teď se ale do zámku budou moci stěhovat noví obyvatelé. A čeká na ně skutečné zámecké bydlení.

Společnost CREDITAS Real Estate, spadající do skupiny CREDITAS třicátého nejbohatšího Čecha Pavla Hubáčka, dokončila a zkolaudovala náročnou rekonstrukci Jinonického zámku na prémiové bydlení v rámci další etapy projektu Jinonický dvůr. „Je to velmi specifický projekt. Díky své dlouhé historii a pečlivé rekonstrukci vyčnívá z typické rezidenční výstavby a představuje výjimečné bydlení pro náročné klienty,“ říká ředitel CREDITAS Real Estate Jiří Vajner.

V historickém areálu vzniklo v úzké spolupráci s památkáři 51 nových bytů a šest komerčních prostor ve stavu shell and core. Celková výše investice se vyšplhala na půl miliardy korun. „Ta stavba byla plná překvapení, jak to už u kulturních památek a historických objektů bývá,“ popisuje Jan Kukla, projektový manažer CREDITAS Real Estate, když se po čerstvě dokončeném areálu, ve kterém se ladí poslední detaily, procházíme.

Jedním z překvapení, se kterým si musel developer i stavební firmy poradit, bylo to, že se při archeologickém průzkumu pod nádvořím našly pozůstatky původní středověké tvrze. Její polohu připomíná kamenné lemování části nádvoří. Z toho důvodu se musely o kus zvednout garáže, které původně měly být kompletně pod zemí, ale aby neporušily středověké základy, ční teď částečně nad povrch, kde tvoří vyvýšenou součást nádvoří.

Před revolucí se tady toho moc neudělalo, spíše to byly samé škody. Postupně jsme odhalovali, k jakým chybám tady z památkového pohledu došlo, a snažili jsme se něco z toho napravit,“ popisuje Kukla. V areálu tak zůstalo mnoho původních historických prvků, které se musely náročně restaurovat. Často šlo přitom o práce, které v republice umí jen pár firem a řemeslníků. „Restaurovali jsme třeba původní sluneční hodiny nebo pavlač. Je tady i několik restaurovaných historických dveří. Zámek je totiž srdeční záležitostí CREDITAS“ popisuje Kukla.

Před lety v zámku měla sídlo společnost V-Invest, kterou skupina CREDITAS na konci loňského roku vlastnicky plně ovládla a rebrandovala na CREDITAS Real Estate. Historické prvky jsou i v samotných bytech, kterým vévodí především podkrovní mezonety nebo naopak přízemní jednotky s předzahrádkami. „O ty byl asi největší zájem. Nevím o žádném jiném developerském projektu, který by nabízel byty s klenutými stropy a předzahrádkou zároveň,“ líčí s hrdostí v hlase Kukla.

Zatímco byty ve vyšších patrech a mezonety s odhalenými historickými krovy jsou laděné do modernějšího stylu s dřevěnými podlahami, hladkými dveřmi a prosklenými vikýři, přízemní jednotky mají klenuté stropy, klasické parkety a zdobnější dveře či okna. Ještě více tak evokují bydlení na zámku. Zároveň zůstaly v bytech přiznané nejrůznější původní výklenky, na které se často přišlo až po odstranění zdí přistavěných za minulého režimu. Bývalé komíny zase slouží jako šachty pro vedení elektroinstalace nebo vzduchotechniky.

Dispozičně jsou byty velmi různorodé. A to především kvůli tomu, že developer v kulturní památce nemohl interiéry vybourávat a uzpůsobovat běžným bytovým potřebám. Například přístupové chodby nebo schodiště tak musely vzniknout v moderních prosklených přístavbách. „Není to žádný fasádismus, kdy zůstane jen fasáda a zbytek domu se kompletně vybourá. Museli jsme pracovat s tím, co tady postavili předci,“ vysvětluje Kukla.

Několik bytových jednotek je v projektu ještě k dispozici, přes polovina bytů už je ale prodaná. Podle Kukly už je po období vyčkávání už zase patrné oživení trhu a zájemci se postupně hlásí. Ceny bytů se pohybují od deseti do pětadvaceti milionů korun. Podobu celé rekonstrukce navrhl ateliér MS Architekti.

Zámek je v sousedství dalších částí projektu Jinonický dvůr, který zahrnuje již stojící bytové domy a vila-domy, které CREDITAS Real Estate, tehdy ještě jako V-Invest, budovala v předchozích letech. Finančník a miliardář Pavel Hubáček přitom hodlá přes CREDITAS Real Estate v masivních investicích do nemovitostí pokračovat. Během následující dekády plánuje developerská společnost postavit byty za přibližně 27 miliard korun. Z plánovaných 5 500 bytových jednotek v několika projektech po celé republice by měla přibližně pětina (za pět miliard korun) sloužit na nájemní bydlení.


Článek byl publikován na serveru Forbes.cz. Autor: Martin Bajtler.